Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2023

Β' Εθνική Μπάσκετ: Η Δόξα Λευκάδας ανέτρεψε το παιχνίδι και κέρδισε τον Βίκο Ιωαννίνων 71-62 | «Δεν παίξαμε καλό μπάσκετ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο γυρίσαμε το παιχνίδι» [ΒΙΝΤΕΟ]

Μετά από έναν σκληρό αγώνα, η Δόξα Λευκάδας κατάφερε να νικήσει τον Βίκο Ιωαννίνων στον πρώτο για το 2023 αγώνα εντός έδρας, με σκορ 71-62 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής του 3ου Ομίλου Β' Εθνικής. Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου, 14 Ιανουαρίου στο Κλειστό Γυμναστήριο του Δήμου Λευκάδας.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε υπέρ του Βίκου με το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο να γράφει 19-21 και στο δεύτερο 31-36. Από την τρίτη περίοδο όμως και μετά, η Δόξα έδωσε μάχη να περάσει τον αντίπαλο και σε συνδυασμό με αρκετές χαμένες ευκαιρίες από την πλευρά της Γιαννιώτικης ομάδας, το τρίτο δεκάλεπτο λήγει με 49-46 και το τέταρτο 71-62.

«Ουσιαστικά παίζαμε ίσως με την καλύτερη ομάδα του πρωταθλήματος. Τα παιδιά είναι πολύ δεμένα μεταξύ τους και παίζουν πολύ ωραίο μπάσκετ. [...] Η αλήθεια είναι ότι παίζαμε χωρίς υπομονή στο τέλος. Δεν παίξαμε καλό μπάσκετ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο μέσα από την άμυνα και κυρίως επειδή είχαμε πιο καθαρό μυαλό από ό,τι στο πρώτο, γυρίσαμε το παιχνίδι. [...] Κατά τη γνώμη μου, έπαιζαν ίσως οι δύο καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος», δηλώνει ο καλαθοσφαιριστής της Δόξας Λευκάδας και ένας από τους σημαντικότερους σκόρερ του παιχνιδιού Βαγγέλης Τζόλος στον Άγγελο Χόρτη λίγο μετά τον αγώνα. Ο κ. Τζόλος προσθέτει παράλληλα ότι τα χτυπήματα που έγιναν στο παιχνίδι δεν θεωρεί ότι μπορεί να προκάλεσαν σοβαρό τραυματισμό που θα μπορούσε να περιορίσει την ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 31-36, 49-46, 71-62

Διαιτητές: Καρακάσης-Μακρόπουλος-Πλέγας

Δόξα Λευκάδας (Καλαμπάκος):  Σταματέλος 2, Βακουφτσής 12, Ντόβας 10(2), Τσιαβές 2, Τζόλος 14(1), Βαγενάς, Χείλαρης 14(3), Μανάκας 3, Κουρτίδης 4, Vujovic10.

Βίκος Ιωαννίνων (Κωστόπουλος-Καΐκας): Γυφτάκης, Αναγνωστάκης 10, Μαυρογιάννης 9(1), Ιωαννίδης 9, Τσιλούλης 6(1), Πάτρας 3, Αντωνίου, Καλαμπάκας 10(1), Σταυρόπουλος 3, Κοτσάνος 12.